Ceny, peníze

V roce 2002 přešlo Španělsko z původních peset na eura. Na většině výrobků ale dodnes najdeme krom ceny vyznačené v eurech i ceny v původních pesetách. Přepočet z eura na české koruny je sice snadnější než na původní pesety, tento přechod ale poněkud zvýšil ceny. Pokud potřebujete hotovost, nejsnadnější cestou, stejně jako u nás, je použití bankomatu. Španělské bankomaty jsou spolehlivé a za jejich použití není účtována žádná částka. Poplatek ovšem zaplatíte vaší bance v Česku. Proto je výhodnější, když už jednou vybíráte, vybrat si větší částku a neplatit tak jednotlivé výběry. Kreditní karty je možno použít na většině míst ostrova Tenerife, výjimkou jsou malé obchody na venkově. Pokud dáváte přednost cestovním šekům, je lepší nechat si je vystavit v eurech. Nebudete tak platit žádné poplatky a někde s takovými šeky můžete přímo platit.

Banky fungují v podstatě podobně jako u nás, mají jen kratší pracovní dobu. Nejvíce bank najdete v hlavním městě a pak dále samozřejmě ve větších městech. Často mají banky svůj vlastní bankomat určený pro běžné kreditní karty jako Visa, Mastercard, Američan Expres. Nejběžnější kartou ve Španělsku je Visa. Po celém Španělsku jsou také směnárny, ale jejich kurz bývá méně příznivý než v bance.

Španělsko patří k levnějším zemím západní Evropy, takže ceny jsou pro turisty příznivější než například ve Francii. Většina potravin stojí stejně jako u nás, pokud byste chtěli nakupovat opravdu levně, zajděte do supermarketu. S vyššími cenami je nutno počítat zejména v turistických centrech, a to zejména v přímořských oblastech. Služby jsou obecně o něco dražší než v České republice. Ceny v restauracích jsou pro nás ještě přijatelné, ale stejně jako u nás, se to liší podle typu podniku. Nejlevnější jídlo nás vyjde zhruba na deset euro, večeře v restauraci střední cenové kategorie pak stojí asi 20 euro. Pokud byste zavítali do opravdu luxusní restaurace, připravte si na večeři alespoň 50 euro.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist