Doprava

Kanárské ostrovy, jejichž součástí je i Tenerife, leží v Atlantském oceánu. Geograficky toto území náleží k Africe, politicky samozřejmě k Evropě. Kanárské ostrovy jsou španělským územím. K nejrychlejším způsobům, jak se dostat na Tenerife patří letecká doprava. Mnoho evropských společností má v nabídce přímé charterové lety na Kanárské ostrovy. Let z Prahy trvá přibližně čtyři a půl hodiny. Po příletu si nezapomeňte posunout hodinky o hodinu zpět oproti středoevropskému času. Přímo na ostrov Tenerife se můžete dostat i s dalšími leteckými společnostmi, především těmi španělskými. Letecké spojení funguje i mezi jednotlivými ostrovy a většinou se jedná o lety velmi krátké, které trvají od 20 do 70 minut. Pro mezinárodní spoje se využívá letiště Reina Sofia, které se nachází na jižní části ostrova. Možná jste slyšeli nebo si pamatujete jednu z největších leteckých katastrof, která se stala právě na Tenerife. V roce 1977 došlo na letišti Los Rodeos ke střetu dvou dopravních letadel, při které zahynulo 577 osob. Letiště pak bylo z bezpečnostních důvodů několik let uzavřeno a v současné době se využívá spíše k meziostrovním letům.  

Co se týče námořní dopravy při cestování z Evropy, je nejčastějším spojením linka mezi Cádizem a Santa Cruz de Tenerife. Lodní doprava formou trajektů je většinou využívána mezi jednotlivými ostrovy. Na některých linkách můžete cestovat na rychlých člunech, tzv. jetloils, které ale na moře vyrážejí jen za klidného počasí. Pokud necestujete během hlavní sezóny nebo v době svátků, nemusíte si lodní lístky kupovat dopředu.

Co se týká samotné dopravy po ostrově, silnice nejsou na takové úrovni jako na pevninském Španělsku nebo na Baleárách. V některých oblastech se silnice vinou do vysokých nadmořských výšek a mohou být ovlivněny místním klimatem. Často bývají úzké, kluzké a s omezenou viditelností. Je proto důležité být při řízení velmi opatrný a přizpůsobit rychlost vozidla stavu vozovky. Místní řidiči znalí poměrů často používají v nepřehledných zatáčkách klakson, aby na sebe upozornili a vyhnuli se tak nehodě. Chcete-li ostrov procestovat, můžete k tomu využít místní dálnici, která vede z města Puerto de la Cruz do hlavního města Santa Cruz a odtud na jih přes velmi oblíbené letovisko Playa de Las Américas.

Dopravní předpisy jsou podobné jako v celé Evropské unii. Ve Španělsku se jezdí vpravo a bezpečnostní pásy jsou povinné i pro spolujezdce. Pokud si říkáte, že si na dovolené od povinného poutání odpočinete, rozhodně vám to nedoporučujeme. Místní policisté to velmi často kontrolují a případné pokuty vyžadují zaplatit přímo na místě. Povolená rychlost v obci je jako u nás 50km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici pak 120 km/h. Oproti České republice je zde povoleno maximálně 0,5 promile alkoholu v krvi. Problémem může být parkování, které místí policie také rád kontroluje, takže se doporučuje využít parkovacích automatů a za parkování zaplatit. Cena benzínu je ve Španělsku nižší než u nás a na ostrovech bývá většinou ještě nižší než na kontinentu. Pump je zde dostatek, některé jsou v provozu i 24 hodin denně, jen je potřeba být pozorný, protože u některých pump funguje opačný systém jako u nás, to znamená, že nejprve nahlásíte a zaplatíte, co budete brát, a teprve potom benzín natankujete.        

Na ostrovech působí řada autopůjčoven a najdete je nejen na letišti, ale i v centrech větších měst. K tomu, aby vám byl vůz zapůjčen, potřebujete platný řidičský průkaz, ale v některých půjčovnách trvají na cestovním pase.  Pokud vám ještě nebylo 21, můžete mít někdy problém s půjčením vozu. Cena za půjčení vozu na den se pohybuje kolem 30 eur. Pokud neradi řídíte, můžete si samozřejmě vzít taxi. Ceny jsou příznivé, jen o nedělích a svátcích mohou být vyšší a nezapomínejte ani na spropitné, které by se mělo pohybovat kolem dvou eur.

K výletu můžete využít i autobusy, které jsou většinou klimatizované a jezdí na čas. Kromě běžných autobusů můžete využít i autobusy expresní, které spojují jednotlivá velká pobřežní města. Pokud plánujete využívat autobusy více, určitě se vám vyplatí kartička BONO BUS, se kterou můžete ušetřit až 60% oproti běžným lístkům. Od roku 2007 jezdí na Tenerife i tramvaje, kterým se říká Tenerifské metro. Trať má zatím 12,5 kilometru a spojuje města Santa Cruz de Tenerife a La Laguna.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist