Obyvatelstvo

Tenerife je největším ze sedmi Kanárských ostrovů a je tak autonomním společenstvím Španělska. Metropolí regionu je střídavě Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria. V každém legislativním období sídlí v jednom z těchto měst předseda autonomní vlády a ve druhém vicepremiér. V následujícím období si sídla vymění. Španělské království je konstituční monarchie s parlamentním systémem, v čele státu stojí panovník dědičný v bourbonské dynastii. Zákonodárným orgánem jsou dvě komory, kortesy.

Ve Španělsku žije kolem 46 milionů obyvatel, z toho 74% tvoří Španělé - Kastilci, dále zde žijí Katalánci, kteří tvoří asi 17% obyvatel, 6% jsou Galicijci, 2% nerománských Basků a asi půl milionu cizinců, většinou z Maroka a Británie. Jednotícím prvkem je katolické náboženství, které ale není stáním náboženstvím. K používaným jazykům vedle  kastilštiny, tj. španělštiny, patří galicijština, katalánština a baskitština, která je jediným neindoevropským jazykem v západní Evropě. Co se týče větších měst a turistických oblastí, můžete se domluvit anglicky a někdy i německy, ovšem mimo hlavní turistické bašty se vyplatí vyrazit alespoň se základní znalostí španělštiny.

Samotné Tenerife má rozlohu 2034 kilometrů čtverečních a na ostrově žije 853 tisíc obyvatel. Největší hustota zalidnění je podél pobřeží, naopak nejméně lidí se nachází v centrální části země, vyjma hlavního města Madridu, kde žije přes 6 miliónů obyvatel.

Pro Španěle je klíčovou hodnotou rodina. Španělská rodina bývá často velmi početná, vztahy v ní jsou velmi úzké a funguje v ní rozdělení rolí mezi mužem a ženou. Děti mají výsadní postavení, mají větší volnost oproti českým dětem a dost často rodiče spíše poslouchají děti než naopak. Velmi důležitá je v osobním kontaktu neverbální komunikace, Španělé jsou velmi komunikativní a temperamentní, spontánní a někdy až familiérní. Připravte se na fyzický kontakt, například poplácání po ramenou je součástí konverzace. Španělé často a rádi debatují, skákání do řeči nepovažují za nezdvořilé, debatu provázejí živé reakce a úsměvy a velmi oblíbení jsou zábavní a dobří společníci. Počítejte zde také s odlišnou organizací času, kolem jedné hodiny život utichá, aby se zpět vrátil kolem páté.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist