Počasí

Sami Španělé většinou rozdělují svou zemi na tzv. suché a vlhké Španělsko. Za vlhkou oblast je pokládána severní část země, kde se podnebí podobá jižní Evropě. Střední a jižní Španělsko jsou suché oblasti a jsou zde znaky, které můžeme spatřit v severní Africe. Obecně platí, že ve vnitrozemí jsou polední teploty velmi vysoké a v noci naopak relativně nízké. Na pobřeží, kde je klima vlhčí nedosahují teploty kolem poledne takových výšek, ale noci jsou teplejší a příjemnější než ve vnitrozemí. Nedochází zde tedy k velkým teplotním výkyvům. Pro turistiku je nejvhodnější období května, června, září a října, pokud ovšem počítáte s tím, že se počasí může měnit.

Podnebí Kanárských ostrovů není nijak proměnlivé a dá se říci, že sem můžete přijet kdykoli od ledna do prosince třeba díky cestovce Airstop.cz. Nejvíce turistů na Kanárské ostrovy míří v zimě, kdy je v Evropě chladno a žádná jiná evropská destinace nemůže nabídnout tak příznivé počasí, jako právě Kanárské ostrovy. Můžete zde strávit příjemné a neobvyklé vánoční svátky, oslavit Silvestra a příchod nového roku nebo klasickou letní dovolenou. K nejoblíbenějším letním měsícům patří červenec a srpen. Tenerife se také říká ostrov věčného jara a ze sedmi Kanárských ostrovů je nejzelenější. Průměrné teploty se pohybují v létě mezi 22-30 °C a v zimě mezi 20-24 °C. Dle odborníků se na Tenerife nachází celkem deset klimatických zón.

Velmi významným prvkem, který ovlivňuje klima na ostrově je hora Pico del Teide, která je zároveň se svými 3781 metry nejvyšší horou Španělska. Zároveň je to třetí největší sopka světa. Jméno sopky je pozůstatkem po Guančech, obyvatelích ostrova, kteří byli vyhlazeni Španěly v 15. století. Pico del Teide rozděluje ostrov na severní a jižní část, které jsou velmi rozdílné. Severní část je zelená, svěží a její flóra je velmi rozmanitá, jsou zde ale časté srážky. Tuto část ostrova ovlivňuje také pohoří Anaga, které je z geologického hlediska nejstarší na Tenerife. Pasátový vítr proudící v této oblasti přináší a udržuje husté mraky, které způsobují vysokou vlhkost, což vede k růstu vegetace v lecčems připomínající deštný prales. Jih je slunný a hodí se k rekreaci na plážích Atlantiku. Okolní krajina je suchá až vyprahlá a může působit prázdným dojmem.

Na Kanárských ostrovech najdeme šest vegetačních pásem, což vyplývá nejen z prostředí, ale také z nadmořské výšky. Kromě pobřežního pásma, které je většinou skalnaté je zde polopouštní pásmo, sukulentní buš, vavřínový les, borový les a území nad 2000 metrů tvoří většinou křoviny. Kanárské ostrovy jsou charakteristické unikátní flórou, odborníci uvádí až 3000 druhů rostlin z čehož více než polovina je na ostrovech původní.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist