Vízum, vstupní formality

Při cestování do cizí země patří k prvním věcem, které byste si měli zjistit to, co potřebujete ke vstupu na jiné území. Cestování po Evropě nám velmi usnadnil vstup do Schengenu. V rámci schengenského prostoru nejsou na společných hranicích  vykonávány hraniční kontroly a hranice lze tedy překračovat kdykoli a na jakémkoli místě. Protože Česká republika vstoupila do Schengenu a je také členem Evropské unie, stačí vám ke vstupu na území Španělska průkaz totožnosti. Většinou se ale doporučuje vzít si s sebou i platný cestovní pas, který budete potřebovat například k vypůjčení vozu, k identifikaci v některých hotelech nebo když se rozhodnete pro výlet mimo Španělsko.

Španělské velvyslanectví v Praze vám poskytne informace o tzv. Národních turistických kancelářích, kde vám poskytnou řadu cenných informací. Některé informace, které najdete na internetu, nemusí být dostačující, protože v některých místech Španělska není internetová síť dosud plně rozšířena. Je tedy dobré nespoléhat se pouze na jeden zdroj.

Pokud na Kanárské ostrovy jedete s cestovní kanceláří, formality samozřejmě vyřeší za vás. Jiná věc je, pokud cestujete tak zvaně na vlastní pěst a chcete se na cizím území pohybovat podle sebe. V Santa Cruz de Tenrife je honorární konzulát České republiky, který můžete v případě problémů kontaktovat. Všeobecně lze říci, že Španělsko je bezpečnou zemí, ale i zde může dojít k nějaké drobné krádeži, obzvláště je-li na vás na první pohled patrné, že jste turista. V případě nouze můžete volat číslo 112, na němž vás operátor přepojí na policii, záchrannou službu nebo hasiče.

Doporučuje se sjednat si pojištění na cestu do zahraničí (lékařské ošetření, okradení apod.) a předem se dobře seznámit s pojistnými podmínkami. Ačkoli jsou v Evropské unii zrušeny celní kontroly, dovoz určitého zboží od určitého limitu do země není jen pro vlastní spotřebu, a tak se stává dovozovým zbožím, které je nutno celně deklarovat. V roce 2006 se otevřel pracovní trh pro Čechy, takže není potřeba si vyřizovat pracovní povolení nebo pracovní vízum, pokud váš pobyt v zemi nepřesáhne 90 dnů, jinak se musíte nahlásit cizinecké policii.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist