Tipy na výlet

Pro mnohé návštěvníky, kteří přijíždějí na ostrov Tenerife především za odpočinkem, jsou  prvořadým lákadlem pláže. Ta nejnavštěvovanější je v obci San Andrés a její obrázky najdete téměř ve všech nabídkách cestovních kanceláří. Až na místě  turisté zjistí, že tato pláž se nachází poněkud z ruky od většiny významných letovisek, a tak zvolí raději výlety do méně vzdálených míst. Obecně ale platí, že kdo nemá rád kopce a příkré svahy, které jsou jako dělané k turistice, pak by měl raději vyrazit na jiný ostrov, nežli je Tenerife.

Další, ale již méně početnou skupinu návštěvníků tvoří lidé, které láká ať už pouze shlédnutí či zdolání nejvyššího vrcholu na celém území Španělska, kterou je Pico del Teide. Dominantou národního parku Las Canadas del Teide vyhlášeného roku 1954, je nejvyšší hora Španělska, jenž se tyčí do úctyhodné výšky 3717 metrů nad mořem. Pro zpřístupnění hory sopečného původu turistům byla postavena kabinová lanovka pod vrchol Teide, která končí ve výšce 3555 metrů nad mořem. Výstup na samotný vrchol sopky je omezen vydáváním povolení kvůli vysokému počtu turistů a následné devastaci. Kdo chce vystoupit až na samotný vrchol kráteru, musí si vyřídit bezplatné povolení v kanceláři národního parku, která se nachází v Santa Cruz de Tenerife. Pobočka kanceláře je otevřena pondělí až pátek od 9.00 do 14.00 hodin. Nutné je s sebou přinést fotokopii cestovního pasu, případně občanského průkazu. Povolení platí pouze na jeden den. Lanovka je v provozu v turistické sezóně a v závislosti na větrných podmínkách od 9.00 do 16.00 hodin. Zpáteční lístek pro dospělou osobu stojí 24 euro, pro děti do 14 let ho koupíte za polovic.

Dalším, velmi podařeným tipem na výlet, je astronomická observatoř del Teide. Ačkoliv fyzický přístup k observatoři na náhodní plošině v národním parku Las Canadas není běžně možný a na konci asfaltové silnice vás zastaví před bránou hlídka, přesto je pohled na bílé kopule několika dalekohledů s pozadím hory Teide fantastický. Protože je na Tenerife mnoho přírodních útvarů a zajímavostí, zůstávají stavby hvězdné observatoře trochu v pozadí zájmu. Pokud vás bude skupina mezi 15 až 45 osobami, si lze dopředu domluvit prohlídku této hvězdárny. Směrové ukazatele jsou celkem dobře znače, navíc bílé kopule observatoře vás budou neustále intuitivně směrovat k cíli.


Na východním pobřeží Tenerife leží město Candelaria, jehož hlavní dominantou je bazilika Nuestra Senora de Candelaria ležící přímo u moře. Uvnitř baziliky se uchovává socha Panny Marie, která je považována za patronku Kanárských ostrovů. Díky této významné náboženské postavě přijíždí do města mnoho Španělů, kteří na ostrově Tenerife tráví dovolenou. Více než samotná bazilika vás na rozlehlém náměstí zaujmou velké bronzové sochy na podstavcích zobrazující příchod Španělů v 15. století.

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife nese své jméno podle svatého kříže conquistadorů, který byl vztyčen po přistání na pláži Anazo roku 1494, rybářská vesnice se stala v 16. století přístavem pro původní hlavní město. Od roku 1723 je Santa Cruz administrativním centrem ostrova. Dnes je se svými více než 220 tisíci obyvateli největším městem na ostrově. Spolu s městem Las Palmas de Gran Vanadia se podílí na správě autonomního regionu Kanárské ostrovy. Z malého přístavu se stala velká přístavní zátoka, která je dnes schopna pojmout i tankery a velké obchodní lodě.

Hlavní město Tenerife se sice nemůže chlubit mnoha význačnými památkami, ale dají se zde najít zajímavá místa s koloniální architekturou především z 19. století. V centru města je náměstí Plaza de Espaňa sloužící jako dějiště koncertů a různých společenských akcí včetně známého karnevalu. Uprostřed náměstí se nachází pomník ve tvaru kříže, Monumento a los Caídos vzdávající poctu obětem občanské války z let 1936-1939. Na náměstí v domě Cabildo Insular, zvané také palác, čili Palatio sídlí ostrovní rada. Oblíbeným místem pro procházky a schůzky je náměstí Plaza de la Candalaria, jehož oficiální název je Plaza de la Constitución. Hlavní tepnou nákupní zóny hlavního města je ulice Calle Castillo, která je určena pouze pro pěší a nachází se na ní spousta luxusních obchodů. V těchto obchodech se dodržuje tradiční siesta a jsou tedy mezi 13.00 a 16.30 hodin zavřeny.

Kostel Iglesia Anglicana stojí nedaleko parku, jehož součástí je také velká botanická zahrada Parque Municipal Garcia Sanabria. Podél parku se vine jedna z nejelegantnějších ulic na ostrově – Rambla del General Franco. Jsou na ní nejrůznější obchody, kavárny a restaurace. Za návštěvu stojí i přírodovědecké muzeum Museo de la Naturaleza y el Hombre, kde vás blíže seznámí nejen s faunou a florou Kanárských ostrovů, ale i s jejich geologií a archeologickými vykopávkami. Největší zájem návštěvníci většinou projevují o pozůstatky Guančů. V budově jsou umístěny exponáty dalších dvou muzeí, jedním je archeologické muzeum a druhým přírodovědné muzeum. Muzeum krásných umění Museo de Bellas Artes bylo otevřeno roku 1898 a má zde řadu exponátů, které sem byly předány z galerie Prado. Můžete si zde prohlédnout práce takových mistrů, jakými byli Jan Brueghel nebo José de Ribera. Nedaleko stojí monumentální stavba opatství řádu františkánů založeného roku 1680. Vynechat byste neměli ani vojenské muzeum, v jehož expozicích se nacházejí zbraně a uniformy slavných vojáků. Asi nejslavnějším exponátem je dělo El Tigre, jehož střela údajně zasáhla admirála Nelsona a připravila jej o paži.

Oblíbená je i tržnice v severoafrickém stylu Mercado de Nuestra Seňora de Regle, která má dvě poschodí a můžete v ní nakoupit ovoce, zeleninu, ryby a koření.

Pohoří Anaga

Pohoří Snaha leží na severovýchodě ostrova a je na této části Tenerife největší zajímavostí. Celý název je Montes de Anaga a je to nejstarší pohoří na ostrově; podle odborníků je staré tři miliony let a jeho nadmořská výška dosahuje kolem 1000 metrů. Nejvyšším vrcholem je zde hora Cruz de Taborno tyčící se 1024 metrů nad hladinou moře.

Kvůli klimatickým poměrům se na severní straně pohoří hromadí husté mraky, které jsou do těchto míst hnány pasátovým větrem. Ty zapříčiňují, že ve vyšších a středních polohách tohoto pohoří najdeme hustý deštný les, který je tvořen hlavně jalovci, vavříny, vřesem a kapradinami; díky tomu má les velmi zajímavou vůni. Na jihu je pohoří naopak pusté. V celém pohoří se nacházejí hluboké strže a soutěsky táhnoucí se až k moři.

Pokud se do pohoří vydáte, počítejte se ztíženými podmínkami. Silnice jsou zde velmi úzké a klikaté, stejně jako turistické stezky. Velmi častá je zde mlha a déšť. Pokud ale budete mít to štěstí, že déšť ustane a mlha se rozptýlí, budete naprosto uchváceni místní přírodou, která nabízí bizarní tvary stromů, husté křoviny a když vystoupáte na některý z vrcholků, tak i nádherným pohledem do údolí s nekonečnou modří Atlantského oceánu. Nejčastějšími turistickými cíli pěších túr jsou Mesa de Vargas, Batán de Abajo, Las Carboneras a Taganana.

Pokud se podíváte pozorně do mapy, zjistíte, že celá oblast pohoří Snaha je poseta miradory, což jsou vyhlídky s rozličnými nadmořskými výškami. Většina z nich nabízí překrásný výhled na ostrov nebo na Atlantský oceán. Velmi oblíbený je Mirador del Bailadero, který leží ve výšce asi 760 metrů a nabízí pohled na vesnicí San Andrés. Navíc zde na vás čeká občerstvení v podobě místních skromných barů. Vyhledávaná je také vyhlídka Mirador Pico del Inglés, odkud je asi nejhezčí pohled na nejvyšší horu Španělska a sopku Pico del Teide. Můžete odtud vidět i hlavní město Santa Cruz de Tenerife a bude-li vám přát počasí i ostrov Gran Canaria. Dalším zajímavým místem je Mirador Cruz del Carmen nacházející se ve výšce 920 metrů nad mořem. Je známe díky malé kapličce ze 17. století s obrázkem Panny Marie. Krom kapličky je zde i restaurace, turistické informační středisko a malá botanická zahrada. 

Jižní pláže

Největším a nejznámějším letoviskem jihu je Playa de Las Américas, vzniklo následkem boomu v šedesátých letech 20. století. Z neúrodného a chudého kraje s malým osídlením vznikla úžasná turistická aglomerace, protože jih nabízel lidem slunečné a teplé počasí. Letovisko nabízí mnoho druhů zábavy a vyžití. Nacházejí se zde příjemné bary, restaurace a kavárny, večerní podniky jako diskotéky, noční kluby a kasino.

Co se sportovního vyžití týče, je tady spousta příležitostí ke koupaní, potápění, plachtění, surfování. Dále si můžete zahrát tenis, golf nebo minigolf a můžete si užít vyjížďky po moři nebo jednodenní návštěvu soutěsky Masca. Nabídky jednodenních výletů poskytuje téměř každý větší hotel a mnoho cestovních kanceláří, které mají pobočky v hlavních ulicích města.

Pokud dáváte přednost bazénu nebo jedete s dětmi a tato alternativa je pro vás bezpečnější, můžete navštívit Aquapark Octopus, kde je mnoho skluzavek a vodních drah. Nachází se zde i zoopark Parque Ecologico, kde mohou návštěvníci spatřit dravé ptáky, ale i další zvířata, a to nejen místní, ale i z Afriky a z Austrálie. U městečka Los Cristianos najdete tzv. Atlantickou zahradu Jardínes del Atlantico, která vás krom specifických rostlin a plodin Tenerife seznámí i s tradičním způsobem práce, která je typická pro tento ostrov. Z přístavu Los Cristianos je také možné se vydat na jednodenní výlet za delfíny a kulohlavci nebo navštívit sousední ostrovy El Hierro a La Gomera.

Další velmi známou pláží je Playa Las Vista s pobřežní promenádou, která ji lemuje. Pláže na jihu jsou pokryty světlým a velmi jemným pískem, což je velký rozdíl od pláží na severu, které jsou tvořeny tmavým sopečným pískem. Pro větší pohodlí turistů sem ostrované každý rok přivezou tunu písku ze Sahary a pláže jím doplní.

Playa Las Vista i Playa de Las Américas patří do aglomerace Arona, která má kolem 60 tisíc stálých obyvatel. Jen v Playa de Las Américas je evidováno 100 tisíc lůžek, což jsou v podstatě dvě třetiny kapacity ostrova. Je tedy vidět, že toto místo je turisty velmi oblíbeno. Místní obyvatelé pracují převážně v turistickém průmyslu.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist